Jednou z prvých ničivých povodní na začiatku 20. storočia bola povodeň v roku 1903. Vyliata voda z koryta Váhu spôsobila materiálne škody na Liptove, na dolnom konci Turca a na Považí, najmä v Žiline. Povodne koncom 19. storočia a v celom 20. storočí sa dostali na fotografie, ale spomínaná povodeň z roku 1903 sa dostala na sériu pohľadníc.
Pokračovanie článkuNielen minerálny prameň Mädokýš, ale celé jeho okolie patrilo v minulosti vyhľadávaným miestom na výlety Martinčanov. Hovoríme o konci 19. storočia ako aj 60. a 70. rokoch minulého storočia. Minerálny prameň bol pôvodne prekrytý dreveným altánkom, aby do neho nepršalo. Drevený altánok bol neskôr nahradený murovanou stavbou.
Pokračovanie článkuMyšlienka vzniku národnej knižnice Slovákov vznikla už v 19. storočí. Význam tejto inštitúcie odzrkadľoval potrebu vznikajúceho národného povedomia o zachovaní písomných materiálov, kníh a listín, pre budúce generácie. Zbierka takého formátu bola považovaná za nutnosť pri procese sebaurčenia slovenského národa.
Pokračovanie článkuMyšlienka využiť vodu z lokality Horného Turca vznikla pôvodne v kremnickom rudnom regióne v 14. – 15. storočí, kedy bol vybudovaný Turčekovský vodovod – jeho účelom bolo priviesť vodu do priestorov ťažobní. V dvadsiatom storočí nastala potreba dopravovať vodu do nedostatkových oblastí okresov Prievidza a Žiar nad Hronom, tento krát za účelom zásobovania obyvateľstva pitnou vodou.
Pokračovanie článkuVznik Ústavu Milana Rastislava Štefánika bol úzko spätý s novým politickým usporiadaním v Strednej Európe, konštituovaním Československej republiky po 1. svetovej vojne a s dvomi spoločenskými inštitúciami, zameranými na sféru sociálnu a zdravotnú: Červeným krížom a Živenou, spolkom slovenských žien.
Pokračovanie článkuBudova niekdajšej Strednej zdravotníckej školy v Martine patrí medzi významné historické a kultúrne pamiatky mesta Martin. Bola postavená v rokoch 1924 – 1926 ako účelové zariadenie pre výučbu spolu s internátom. V tom čase tu sídlil Ústav Milana Rastislava Štefánika, ktorého súčasťou bola aj škola pre sociálnu a zdravotnú starostlivosť.
Pokračovanie článkuÚtulná a autenticky zariadená miestnosť na Mestskom úrade vo Vrútkach slúži ako spomienka na slovenskú spisovateľku a vrútockú rodáčku Hanu Zelinovú, ktorej meno nesie aj miestna vrútocká knižnica a základná škola. Hana Zelinová sa narodila v roku 1914 vo Vrútkach a patrila k najúspešnejším slovenským spisovateľkám.
Pokračovanie článkuVedeli ste, že prvý vlak do Vrútok dorazil pred viac než 150 rokmi? Práce na Košicko-bohumínskej železnici začali v roku 1869, kedy došlo k vyvlastňovaniu pozemkov potrebných na výstavbu. Výstavba úseku v dĺžke 139 km (Poprad – Žilina) bola zahájená 15. decembra 1869.
Pokračovanie článkuSnaha o vybudovanie celoslovenského múzea v prírode siaha takmer 130 rokov do našej histórie. Dokumentácia ľudového staviteľstva a tradičnej stavebnej kultúry prostredníctvom nákresov, plánov, fotografií a neskôr aj modelov bola jedným z cieľov Muzeálnej slovenskej spoločnosti už od jej založenia v roku 1893.
Pokračovanie článkuŠkola, ktorá niesla meno po prvom prezidentovi Československej republiky. Po 1. svetovej vojne sa možnosti a priestory na výučbu v Martine neustále zhoršovali, počet žiakov však narastal. Túto situáciu sa preto v roku 1928 rozhodlo riešiť obecné zastupiteľstvo výstavbou úplne novej školy.
Pokračovanie článku