Spoznaj Turiec
MENU
Spoznaj Turiec

Rozlúčka so ZŤS

Celkový ráz mesta Martin zmenilo historicky len niekoľko udalostí a my považujeme vybudovanie závodu ZŤS Martin za jednu z nich. Prečo? V najväčšom rozmachu závodu v ňom pracovalo vyše 15 000 ľudí. Z pohľadu demografie mesta Martin by nebolo domácim obyvateľstvom možné pokryť pracovné sily v závode, čo malo za následok veľké sťahovanie do nášho mesta. Mesto sa rozrástlo, prijalo nových občanov a navždy zmenilo svoj dovtedajší provinčný ráz spájaný výhradne s národovcami a memorandom národa. Dnes sa tento strojárenský kolos opäť mení a my považujeme za správne sa formou takejto kultúrnej akcie rozlúčiť a nazrieť do jeho budúcnosti.

Závody ťažkého strojárenstva v Martine boli založené v roku 1948 ako štátny podnik. Po roku 1989 sa postupne pretransformovali na akciovú spoločnosť. Desiatky rokov tieto závody zamestnávali tisíce Martinčanov. Bývalé ZŤS sa postupne mení, v niektorých zrekonštruovaných halách nachádzajú svoje sídlo nové firmy a ľudia novú prácu. Bývalá administratívna budova sa v priebehu toho roka navždy zmení.
Príďte si prezrieť naposledy to čo v nej zostalo, prejsť sa po opustených chodbách a vypočuť si čo budúcnosť prinesie.

Program:

17:00 – 20:00 – Urbex prehliadka budovy, čas na prezretie si bannerovej výstavy a zmenšených modelov výrobkov zo ZŤS.

20:00 – 20:30 – Diškurovanie s Igorom Dobrovolným na tému “rozvoj nových mestských štvrtí”.

21:00 – Predstavenie zámeru developera – budúcnosť strojární.

21:30 – Premietanie filmového dokumentu “ZŤS od A po Z“ (autormi sú Milan Novotný a Peter Janík)

Poď na udalosť na Facebooku

V piatok 10.6.2022 sa spoločne rozlúčime so starou ZŤS v priestoroch administratívnej budovy ZŤS. Vstupné je dobrovoľné.

 

Kategória MAPA Slider Obrázok 01