Spoznaj Turiec
MENU
Spoznaj Turiec

Obecné múzeum a Notariát v Necpaloch

História rakúsko-uhorskej monarchie bude čoskoro opäť prístupná verejnosti

Obecné múzeum a Notariát v Necpaloch je nenápadná budova, ktorá je plná zaujímavých historických predmetov. Samotná stavba má už takmer 180 rokov a každý exponát, ktorý sa tu nachádza má svoj unikátny príbeh. V tomto dome pôvodne žil a pôsobil necpalský notár, učiteľ a zberateľ piesní Štefan Reidl (1867 – 1908). Zaujímavosťou je fakt, že v tom čase bolo v Turci len päť notariátov a práve v Necpaloch môžete vďaka zachovalému stavu múzea a množstvu exponátov doslova zažiť skutočnú históriu Rakúsko-uhorskej monarchie.

Notár bol v tom čase síce iba obecný úradník, volený obecným zastupiteľstvom, no fakticky bol vykonávateľom štátnej moci, kontrolujúc hospodársku a politickú činnosť zastupiteľstiev aj obecného predstavenstva na čele s richtárom.

Obecné múzeum zriadila v roku 2009 rodina Vladimíra a Alžbety Hanzlíkovcov, ktorá ho postupne zrenovovala do súčasného stavu. Časť múzea je venovaná aj pani Hanzlíkovej, ktorá založila ošetrovateľstvo a vysokoškolské vzdelanie v Československej republike – jej pamätnú tabuľu nájdete v Štefánikovom ústave na Malej hore v Martine. Súčasná expozícia notariátu bola dlhé roky sprístupnená verejnosti a aktuálne, po krátkej prestávke, sa do týchto významných historických priestorov bude dať opäť pozrieť.

O sprístupnení múzea vás v spolupráci s obcou Necpaly budeme radi informovať.