Spoznaj Turiec
MENU
Spoznaj Turiec

Múzeum Turany

Lyže ako pracovný nástroj zamestnancov baróna Révaya

Miestne múzeum v Turanoch bolo zriadené s cieľom priblížiť históriu a súčasnosť Turian. Nachádzajú sa tu aj rôzne tematické expozície regionálneho významu, výnimočná zbierka fauny a flóry turianskeho chotára alebo desiatky exponátov na tému história lyžovania v Turci, ktorej sme sa rozhodli venovať v našom príspevku. Lyžiarska expozícia bola pôvodne umiestnená v Múzeu Andreja Kmeťa v Martine, odkiaľ bola presťahovaná práve do Turian, kde bol v tom čase k dispozícii voľný priestor.

 

 

Prvopočiatky lyžovania sa v našom regióne spájajú s menom baróna Révaya z Turčianskej Štiavničky, ktorý v zimných časoch poskytol lyže svojim pracovníkom na vývoz materiálu na šichtu. Do múzea pribudol v tomto roku aj nový exponát, ktorý pripravil Ľubomír Bernát – je to model s autentickým oblečením úspešnej lyžiarky a zjazdárky Dagmar Kuzmanovej, ktorá v roku 1975 získala celkové prvenstvo v Európskom pohári v zjazdovom lyžovaní a o rok neskôr skončila na olympiáde v Insbrucku v slalome i obrovskom slalome na deviatom mieste.

Fanúšikovia lyžovania tu nájdu aj novšiu výbavu, viazania, lyže, snowboardy, nástroje či pult na opravu lyžiarskej výstroje alebo originálnu sedačku z lanovky na Martinské hole. V roku 2022 oslávi múzeum dvadsaťpäť rokov svojej existencie, jeho správcom je pán Ľubomír Liskaj, ktorý nás previedol práve lyžiarskou expozíciou. Návštevu si môžete dohodnúť na čísle: 0917 216 268 alebo mailom na kultura@turany.sk.